top of page

Obudził się i odkrył, że został pogrzebany żywcem pod śniegiem. Jego broda przymarzła do sań, pod którymi spał. Żeby mieć szansę na wydostanie się, musiał wyrwać jej kawałek. Z własnych odchodów stworzył szpikulec, za pomocą którego przebijał warstwę śniegu tak długo, aż udało mu się wydostać z pułapki. Trzy godziny czołgał się do bazy z odmrożonymi stopami. Na miejscu amputował sobie palce za pomocą szczypców i młotka.

Przed wami dwumetrowy, rudobrody Duńczyk, który przez 20 lat mieszkał na Grenlandii. Poślubił Inuitkę Navaranę Mequpaluk. Był polarnikiem, odkrywcą, kupcem, pisarzem, antropologiem, dziennikarzem i filmowcem. Zdobył Oscara, wygrał teleturniej, przypominający współczesnych Milionerów. Był aktywistą politycznym i pisał o zagrożeniach wynikających ze zmian klimatu.

Gdyby tak wyglądał jego biogram na profilu społecznościowym, nie pomyślelibyśmy, że to człowiek urodzony przed 140 laty.

Gdyby żył dziś, byłby jednym z najbardziej znanych influencerów.

Przed wami Peter Freuchen. Najciekawszy człowiek na świecie.

Okiem wydawcy:

Najciekawsze w historii zawsze było dla mnie poznawanie ludzi, których nigdy nie miałem szans spotkać. Urodziłem się ponad sto lat po Peterze Freuchenie i nasze drogi nie mogły się przeciąć. Jednak dzięki wspomnieniom, legendom i zapiskom oraz mrówczej pracy Reida Mitenbulera Peter Freuchen staje przed nami jak żywy – ze swoją wielką siłą, zaletami oraz słabościami. I okazuje się zadziwiająco współczesny, jeśli chodzi o kwestie klimatu czy poszanowania innych kultur. To człowiek, który zdarzeniami ze swojego życia mógłby obdzielić co najmniej kilka osób, a i tak zostałoby mu dość na sążnistą biografię.

Nie był po prostu polarnikiem. Nie był zwykłym odkrywcą czy pisarzem. Wszystkie jego cechy, pragnienia i dążenia w połączeniu z jego determinacją spowodowały, że był postacią niezwykłą. Postacią złożoną w części również z legend, także tych, które sam o sobie opowiadał.

SZYMON LANGOWSKI

NAJCIEKAWSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE

Tej przygodowej historii nie sposób się oprzec.

Publisher's Weekly
Dane szczegółowe:

Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Liczba stron: 616
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data premiery: 27.03.2024
ISBN: 978-83-8135-375-5

bottom of page