top of page

Czy wiesz, że Stalin obrabował bank? Że zwłoki Charliego Chaplina zostały porwane dla okupu, a Agatha Christie zaginęła w tajemniczych okolicznościach na jedenaście dni? Jeśli dodać do tego Hitlera na haju, Churchilla mordującego owce i wieczerzę, na której podano ostatniego ptaka dodo, to stężenie absurdu wywołuje niedowierzanie i niekontrolowanie głośne „serio?”.

Giles Milton jest mistrzem narracji historycznej i w swojej książce szczegółowo opisuje sto najbardziej zwariowanych wydarzeń w dziejach – historie te czyta się jak fikcję, ale są w stu procentach prawdziwe. Pełna szpiegów, łotrzyków, kanibali, poszukiwaczy przygód i niewolników książka „obejmuje” kilkaset lat i sześć kontynentów. Perfekcyjnie zbadane przez autora fakty rzucają nowe światło na najbardziej ekstrawaganckie i barwne postacie (i zwierzęta) w historii.

Okiem wydawcy:

Ze szkolnych lekcji historii najczęściej zapamiętywałem nie daty wojen punickich, ale fakty takie jak ten, że car Piotr I Wielki wprowadził podatek od noszenia brody. Ta książka zawiera wyłącznie takie ciekawostki. Historię pilota kamikadze, który przeżył dwie misje bojowe. (Czy to oznacza, że źle wykonał swoje zadanie czy wręcz przeciwnie?) I opowieść o „brytyjskiej Mulan” – kobiecie, która przebrała się za mężczyznę, by móc walczyć na froncie w czasie I wojny światowej. Prawdziwa bomba humoru i wiedzy, która sprawi, że już do końca życia będziesz błyszczeć w towarzystwie.

Szymon Langowski

ABSURDALNE FAKTY Z HISTORII

Zapomnijcie o nudnych faktach i suchych liczbach! Ta książka to wybuchowa mieszanka szalonych opowieści i zabawnych anegdot, które sprawią, że zaczniecie patrzeć na historię w zupełnie inny sposób.

Diana Chmiel, Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Dane szczegółowe:

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Liczba stron: 464
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data premiery: 12.04.2023
ISBN: 978-83-8135-308-3

bottom of page